Genel

Psikolojik Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Stres, hayatın akışı içinde sık karşılaşılan bir durumdur. Stresle baş etme becerileri yüksek insanlar, stresin neden olduğu olumsuz etkilerden daha az etkilenir. Bunun yerine bu duyguları bastıran veya göz ardı eden kişiler ise strese bağlı bir takım olumsuzluklar yaşayabilir. Psikolojik mide bulantısı da bunların başında gelir.

Bazıları tarafından bu durum gerçek olarak kabul edilmeyebilir. Ancak bilimsel olarak psikolojik mide bulantılarının yaşanması söz konusudur. Hatta bu konuda çok sayıda vaka olduğu da söylenebilir. Toplumun büyük bir kesimi stres faktörlerine bağlı olarak çeşitli fiziksel rahatsızlıklar yaşamaktadır. Psikolojik mide bulantısı atlatanlar, genellikle bu sorunu tekrar yaşarlar.

Stresle baş etme mekanizmalarının gelişmemesi, bu problemin yaşanması için bir sebeptir. Bu yüzden de psikolojik mide bulantısı nasıl geçer öğrendikten sonra kişisel gelişime önem vermek gerekir. İnsanlar kendilerini bu konuda geliştirmedikçe aynı problemleri tekrar yaşayabilirler.

Bunun için kalıcı vadede çözüm arayanlar stresle baş etme tekniklerini öğrenmeleri gerekir. Bunun en iyi yolu da psikolog yardımı almaktır. Bu konuda uzman sayılan psikologlar, kişilik özelliklerine uygun şekilde strese karşı uygulanabilecek teknikleri öğretebilirler. Bu aşamaya gelene kadar da psikolojik mide bulantısı nasıl geçer sorusunun yanıtları aşağıdaki gibi açıklanabilir.

Fiziksel Olarak Kendinize Bakın: Psikolojik mide bulantısıyla ne ilgisi olduğu ilk bakışta anlaşılamayabilir. Yukarıda bahsedildiği gibi bu türde bulantılar, kişinin yaşadığı stresi bir yönlendirme şeklidir. Oysa fiziksel olarak iyi hisseden insanlar için, zihin buna izin vermez. İnsan zihni, sağlıklı olduğunu bildiği ve inandığı bir bedene, strese bağlı hastalık yükleyemez. Bu sebeple fiziksel olarak kendine iyi bakan kişiler bu türde sıkıntılar yaşamazlar. Burada kastedilen çok geniş bir bakımdır. Bu kapsamda şu öneriler sıralanabilir.

 • Diyet programlarını uygulamak
 • Düzenli spor yapmak
 • Hareketi bir hayat tarzı haline getirmek
 • Uyku ve iştah düzenine dikkat etmek

Duyguları Paylaşın: Psikolojik mide bulantısı yaşayanlar genellikle bir stres birikmesi olarak bu durumda kalırlar. Oysa sosyal bir varlık olarak insanın başkalarıyla iletişim halinde olmaya ihtiyacı vardır. Bu iletişimin önemli bir bölümü de duygular üzerine olmalıdır. Stresler, kederler, kaygılar, korkular başkalarıyla paylaşılınca insanın yükünü gerçekten hafifletebilir.

İlgiyi Kaydırın: Olası bir karın ağrısı veya mide bulantısı şikayetinde buna odaklanmaktan kaçınmanız gerekir. Dikkatinizi bir başka konuya kaydırmayı başarabildiğinizde, bir müddet sonra mide bulantısını unutabilirsiniz. Bunun için yine insanın sosyal olması ve hobilere sahip olması gerektiği söylenebilir.

Bitki Çaylarından Yararlanın: Bitki çaylarının psikolojik mide bulantısı nasıl geçer sorusuna cevap olması pek ön görülmez. Oysa bitki çayları genel olarak bir sakinlik ve dinginlik hissi verir. Özellikle papatya, rezene gibi çaylar bunu sağlar. Bunun yanında bitki çaylarının daha önemli bir etkisi de vardır. Mideyi ve sindirim sistemini rahatlatıcı bir etki yaparlar. Bu sayede de insan zihni, iyi olduğunu bildiği mideye böyle bir komut göndermekten vazgeçer.

Psikolojik Yardım Almaktan Çekinmeyin: Stres, her insan için hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. İnsanın egosu için bir yük olan bu streslerin atılmaması pek çok sağlık sorununa yol açabilir. Bu sebeple de psikolojik yardım almaktan çekinmemek gerekir. Bu, oldukça olağan bir süreçtir. Her insan psikolojik yardıma ihtiyaç duyabilir. Bu sebeple psikolojik mide bulantısı nasıl geçer sorusunun en önemli cevabı aslında budur. Bu sayede, benzer sorunları gelecekte yaşama ihtimalinizde hayli azalacaktır.

Psikolojik Mide Bulantısı Neden Olur?

Stres faktörlerinin psikolojik mide bulantılarının oluşumunda ilk sırada olduğunu belirtmiştir. Psikolojik mide bulantısı neden olur sorusunun yanıtı ise bununla sınırlı değildir. Stresle ilişkili bir dizi faktör daha bu problemin oluşmasına zemin hazırlayabilir. Burada ayrıca bireysel farklılıklar da oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Her birey için farklı olsa da psikolojik olarak hissedilen mide bulantılarının genellikle benzer sebepleri vardır. Bireysel farklılıklara bağlı olarak bu ağrıların nadiren veya daha sık görülmesi mümkündür. Psikolojik mide bulantısı nedenleri aşağıdaki gibidir:

 • Stresli yaşam olayları
 • Stresle baş etme mekanizmalarının zayıf olması
 • Kişilik yapısının bastırmaya müsait olması
 • Psikolojik olarak daha önce mide bulantıları yaşamış olmak
 • İştahla ilgili düzensizlikler (strese veya yaşam tarzına bağlı olabilir)
 • Sağlıksız beslenme

Sıralanan sebepler birbirinden bağımsız şekilde stresten mide ağrısı için bir neden olabilir. Ayrıca bazen birkaç etkenin bir araya gelmesi de bu sorunun oluşması için gereklidir. Yine bu noktada bireysel farklılıklar ön planda olmaktadır.

Burada stresli yaşam olayını biraz açmak gerekebilir. Çok geniş bir kavram olduğundan ne tür olayların psikolojik mide bulantısına yol açtığı tam anlaşılamayabilir. Söz edilen stresli olaylar arasında:

 • Sınav kaygıları
 • İşsizlik, işsiz kalma düşüncesi
 • Ekonomik problemler
 • Duygusal acılar (ayrılık, özlem, vefat vb.)
 • Korkular
 • Yaşanamamış duygular

Bu gibi stres kaynağı olaylar psikolojik olarak insanlarda mide bulantısı, karın ağrısı gibi durumlara yol açabilir. Bu durumda izlenmesi gereken yol ise ilk olarak psikolojik mide bulantısı nasıl geçer sorusuna yanıt aramak olacaktır. Bundan sonra ise bu problemi kalıcı olarak çözmek için gerekli adımları atmak gerekir.

Her konuda olduğu gibi, psikolojik sağlık ve iyileşme süreçlerinde de uzman desteği almak büyük önem taşımaktadır.  Samsun psikolog ihtiyaçlarınızda, Manapsikolog olarak yanınızda olduğumuzu hatırlatmak isteriz.

Yaşamın getirdiği zorluklarla başa çıkmak, kendinizi daha iyi anlamak veya ilişkilerinizi güçlendirmek için profesyonel yardım almanın değerini küçümsemeyin. Samsun’da kaliteli ve anlayışlı psikolojik destek arayışınızda, deneyimli ekibimizle her zaman yanınızdayız. İyi bir dinleyici ve rehber arıyorsanız, Manapsikolog olarak sizlere destek olmak için buradayız.

Sıkça Sorulan Sorular

Psikolojik mide bulantısıyla ilgili sıkça sorulan soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

Psikolojik Mide Bulantısı Uzun Sürer Mi?

Psikolojik mide bulantıları genellikle 1 saat kadar sürebilir. Stres faktörünün ortadan kalkması, ilginin başka bir yöne kayması durumunda bu süre daha da kısalabilir.

Psikolojik Olarak Mide Bulantısı Neden Olur?

Psikolojik mide bulantısının en önemli nedeni strestir. İnsan zihni baş edemediği stresleri göz ardı edebilmek için mide bulantılarının oluşmasına yol açar.

Psikolojik Mide Bulantısı İlaçla Geçer Mi?

Psikolojik mide bulantılarına karşı bulantı ilaçları alınabilir. Ancak bunun doktor kontrolünde olması tavsiye edilir. Ayrıca bitki çayları tüketerek de bu bulantılar önlenebilir.

Kusacak Gibi Hissetmek Nasıl Geçer?

Bu gibi durumlarda temiz hava çıkmak, kolonya koklamak gibi eylemler fayda sağlayabilir. Ayrıca psikolojik mide bulantısı yaşanıyorsa stresten uzak durmak da yararlı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hemen İletişime Geçin

Aklınıza takılan herhangi bir soru, ya da hizmet almak için hemen bizimle iletişime geçin!