Online Terapi

Değişen ve gelişen dünyanın hem ihtiyaçları hem de buna yönelik çözüm önerileri de değişmektedir. Psikolojik danışmanlık faaliyetleri de bu değişimden nasibini almıştır. Teknolojik imkanların gelişmesiyle birlikte online terapi programları geliştirilmeye başlanmıştır. Özellikle de tüm dünyayı etkisi altına alan Pandemi döneminde bu uygulamaya giderek yaygınlaşmıştır.

Günlük hayatın yoğunluğu sebebiyle her birey psikologlardan birebir terapi almak için yeterli zamanı bulamayabiliyor. Ayrıca bazı hastalıkların özellikle online terapiye uygun olduğunu da belirtmek gerekir. Örnek vermek gerekirse; evden çıkmak ve terapiye gitmek için yeterli enerjiyi bulamayan depresyon hastaları için online terapi oldukça iyi bir seçenektir. Aynı şekilde temizlik takıntılarından dolayı evini terk edemeyen obsesif kompülsif bozukluk hastaları için de online terapiler oldukça etkin şekilde kullanılabilir.

Video görüşme yoluyla gerçekleştirilen online terapilerin etkinlik anlamında yüz yüze terapilerle aynı olduğu tespit edilmiştir. Alanda faaliyet gösteren önemli psikologların yaptığı araştırmalar sonucunda online terapiler de etkili bir uygulama olarak kabul edilmiştir. Bu kapsamda çok sayıda psikolog online terapi programlarını da hizmet listesine eklemiştir.

Online terapinin uygulanabileceği yaygın terapi programları arasında:

 • Bireysel terapiler
 • Aile ve çift terapileri
 • Çocuk ve ergen terapileri
 • Sistematik duyarsızlaştırma terapisi
 • Bilişsel davranışçı terapi

seçenekleri gösterilebilir.

Online Terapi Nasıl Yapılır?

Uygulanışına bakıldığında online terapilerin nasıl ve hangi süreçlerle gerçekleştirildiğinden söz etmek gerekir. Öncelikle tahmin edileceği üzere randevu üzerine kurulu bir sistem vardır. Telefon veya e-posta yoluyla psikologunuz ile iletişime geçerek ilk adımı atmanız gerekiyor. Bu aşamada genellikle bir ön görüşme yapılması gerektiği ifade edilir. Online terapi kapsamında ilk görüşme ortalama 5-10 dakika sürmektedir.

Bu aşamada problemin ne olduğunun tanımlanması için danışanın konuşmasına müsaade edilir. Danışman veya psikolog ise dinleyici konumunda yer alır. Görüşme sonlandırıldıktan sonra ilk seans için tarih ve saat kararlaştırılır. Bu süre zarfında psikolog ise aldığı notlar çerçevesinde online terapi sürecinin gidişatı için bir yol haritası çizecektir.

Yapılan planlama doğrultusunda hem sesli hem de videolu aramalar yoluyla görüşmeler gerçekleştirilir. Her iki tarafın da sessiz ve görüşmeye uygun bir ortamda bulunması oldukça esastır. İş yerindeyken, evde başkalarıyla birlikteyken online terapi almamanız gerekir. Tıpkı yüz yüze bir terapi yapılıyormuşçasına psikolog ile ekran başında baş başa olunması büyük öneme sahiptir.

Aynı yüz yüze terapilerdeki gibi psikolog ile danışanın etkileşim içinde olması önemlidir. Ekran başından sürekli olarak göz teması halinde olunması ve karşı tarafın büyük dikkat dinlenmesi gerekir. Bu sayede terapi programından en yüksek verim alınabilir. Online terapi programları kapsamında da danışana çeşitli ödev ve sorumluluklar yüklenmektedir. Bunların takip edilmesi sürecin olumlu etkilerini artıracaktır.

Kimlere Online Terapi Yapılır?

Oldukça geniş bir uygulama kitlesi bulunan online terapi, fiziksel etkileşim gerektiren durumlarda kullanılamaz. Bu kapsamda;

 • Oyun odasının gerekli olduğu oyun terapisi
 • EMDR Terapisi
 • Hipnoterapi

online olarak uygulanamayacak niteliğe sahiptir. Bunun haricinde çok çeşitli psikolojik sorunlar karşısında çevrimiçi terapilere başvurulabilir. Bunun için illa patolojik düzeyde bir ruhsal hastalığa sahip olmaya bile gerek yoktur. Bu doğrultuda;

 • Depresyon
 • Kaygı bozuklukları
 • Kişilik bozuklukları
 • Boşanma ve aile danışmanlıkları
 • Çocuk ve ergen sorunları
 • Sınav kaygısı
 • Gelecek kaygıları

gibi daha onlarca farklı durum sebebiyle online terapi alınması mümkündür. Bu imkandan yararlanmak için psikologunuzla iletişime geçmeniz yeterlidir. Yapılacak olan kısa görüşme neticesinde ilk randevu düzenlenerek süreç hızlıca başlatılacaktır. Ayrıca istenen verimi alamadığınızı düşündüğünüzde dilediğiniz zaman yüz yüze terapiye de geçiş yapabileceğinizi belirtmek yararlı olabilir.

Hızlı Randevu Al
Başa dön tuşu

Hemen İletişime Geçin

Aklınıza takılan herhangi bir soru, ya da hizmet almak için hemen bizimle iletişime geçin!