Aile Terapisi

Her ilişkinin kimi zaman çıkmaza girmesi söz konusu olabilir. En tutkulu çiftler bile bazı durumlar karşısında bir çıkış yolu bulamayabilir. Bunlar, hayatın getirdiği olası fakat istenmeyen olaylardır. Yine de her çiftin başına gelebilecek bu tarz durumlarla baş edebilmek için bazen profesyonel bir bakış gerekir. Bu noktaya devreye giren aile terapisi uzmanları çiftlere profesyonel destek sağlamaktadır. Çocuklu veya çocuksuz her aile bu süreçten destek alarak aile yapılarını güçlendirmek isteyebilir.

Bu programlara katılmak için ailede bir problem oluşmasını beklemeye gerek olmadığı da ayrıca ifade edilmelidir. Aile dinamiklerini daha kaliteli ve yaşanabilir kılmak için de aile terapisi alınabilir. Özellikle de çocuklu aileler için bu, olmazsa olmaz bir durumdur. Çocukların sosyal ve duygusal gelişimlerini desteklemek adına aile terapilerinin önemli bir rol üstlenebildiği söylenebilir. Kimler aile terapisi alabilir denildiğinde şu başlıklar ön plana çıkar:

 • Boşanma aşamasındaki eşler
 • Varsa müşterek çocukların velayeti konusunda rehberlik isteyen eşler
 • Evliliği devam ettirmeye istekli eşler
 • Evliliklerinde güven, kıskançlık gibi problemleri olan çiftler
 • Evliliğin temel taşları olan sevgi ve saygının azaldığını hisseden çiftler
 • İlişkilerinde iletişim sorunları yaşayan eşler

Tüm bu durumların haricinde aileyi ilgilendiren daha onlarca farklı konu başlığı sıralanabilir. Sonuç itibariyle aileyle ilgili psikolojik, sosyal, ruhsal ve duygusal çeşitli sorunlar, aile terapisi ile çözüme kavuşturulabilir.

Aile Terapisti Ne Yapar?

Psikologlar tarafından yürütülen aile terapisi sürecinde bir ilişkinin çeşitli frekanslardaki problemleri çözüme kavuşturulmaya çalışılır. Bunun için aile terapistleri, aldıkları eğitimden hareketle özel teknikler kullanır. Bu teknikler kimi zaman çiftlerin problemi fark etmelerini, bazen de daha önce düşünülmeyen çözüm yollarının ortaya çıkmasını sağlayabilir.

Aile terapisti ne yapar, nasıl evlilikleri kurtarır denildiğinde görüşme ve analiz süreçleri ön plana çıkmaktadır. Elbette terapistlerin herhangi bir sihirli değnek kullanmadığı unutulmamalıdır. Bu sebeple terapist kadar, eşlerin de istek, azim ve çabası gerekir. Çiftlerin süreçte aktif olarak rol almaları terapi sürecini olumlu anlamda değiştirecektir. Aynı şekilde çiftlerden biri veya her ikisi, bu sürece dair inançsız veya isteksiz olursa, başarısız sonuçlar ön plana çıkmaktadır. Bu sebeplerle aile terapisti ile tanışmadan önce bu konudaki ön yargıların kırılması büyük öneme sahiptir.

Aile terapisi çalışma yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

 1. Problemin ifade edilmesi ve psikolog tarafından notlar alınarak dinlenmesi
 2. Problemin tespiti ve kaynaklarının araştırılması
 3. Çiftlerin mizaç yapıları ve ilişki dinamiklerine olan bakış açılarının saptanması
 4. Çözüm için bir yol haritası çizilmesi
 5. Eşlerin katılımıyla birlikte çözüme yönelik planlanan adımların atılması
 6. Sürecin aile terapisti tarafından takip edilmesi
 7. Eşlerden gelen geri bildirimlerin toplanması
 8. Geçmişe yönelik olarak kaydedilen gelişmelerin sergilenmesi

Aile Terapisi Ne İşe Yarar?

Farklı sebeplerle problemler yaşayan çiftler, başvurdukları aile terapisi ile çeşitli faydalar sağlamaktadır. Evliliklerin kurtulması ve ilişkilerin daha keyifle yaşanması bunların yalnızca ilk 2 sırasında yer almaktadır. Bunların dışında aile terapisinin faydaları aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 • İletişimi kuvvetli bir aile yapısı ortaya çıkar
 • Eşler ve varsa çocuklar üçgeninde sevgi ve saygı ön planda olur
 • Gelecekte yaşanması muhtemelen sorunların çeşitliliği azalır
 • Gelecekte yaşanan sorunlar bireysel olarak çözülebilir hale gelir
 • Yaşanacak olan çatışmalarda çocukların en az zarar görmesi konusunda bilinç kazanılır

Tüm bunların ötesinde ise duygusal, cinsel, sosyal ve ruhsal olarak sağlıklı bir aile hayatı yaşanması mümkün olmaktadır.  Tüm bu sebeplerden dolayı ilişkilerde aile terapisi almaktan kaçmamak gerekir.

Hızlı Randevu Al
Başa dön tuşu

Hemen İletişime Geçin

Aklınıza takılan herhangi bir soru, ya da hizmet almak için hemen bizimle iletişime geçin!