Genel

Stres Yönetimi

Günümüzde her insanın stres yönetimi konusunda bilgi sahibi olması gerekir. Hepimiz farklı düzeylerde stresli olaylarla neredeyse her gün karşılaşıyoruz. Bundan dolayı da stresle baş etme yolları hakkında donanımlı olmak gerekir. Strese karşı nasıl mücadele edeceğini bilen kişilerin, psikolojik bozukluklardan uzak bir hayat sürmesi beklenir.

Benzer şekilde, stresle baş etme konusunda başarısız olan kişilerin de psikolojik bozulmalara daha yatkın olduğu söylenebilir. Stres, insanların duygu, düşünce ve davranışları üzerinde doğrudan etkiye sahiptir. Bu yönüyle de oldukça önemli bir konudur. Stresten kaçamadığımız için onunla baş etmeyi öğrenmemiz gerekir. Böylelikle ruh halinin dengesi ve sağlığı korunabilir.

Bu alanda çeşitli kişisel gelişim kitapları ve seminerler karşımıza çıkabilir. Bunların stres yönetimi konusunda faydalı olabilecek bilgiler sunduğu kabul edilebilir. Alanda donanımlı kişiler tarafından anlatılan veya kaleme alınan stresle baş etme teknikleri, her insan tarafından uygulanabilir. Akıl ve ruh sağlığının korunması için bu yöntemlerin her bireyce öğrenilmesi oldukça önemlidir.

Stres ve Kaygı Yönetimi

Hayatları olumsuz etkileyen duygulanım türleri stresle sınırlı değildir. Kaygı da insan yaşamı üzerinde önemli etkiye sahiptir. Sınav kaygısı, ekonomik kaygılar vb. başta olmak üzere hayatın her alanında kaygı oluşturabilecek olaylar veya durumlar olabilir. Bu nedenle daha geniş bir kavram olarak stres ve kaygı  yönetimi konusunun özümsenmesi gerekir.

Bu yöntemler çoğu kez birbiriyle iç içe geçmiş haldedir. Bundan dolayı da hizmet başlıkları genellikle stres üzerine yoğunlaşır. Ancak stresten bağımsız kaygı türleri olduğunu da belirtmek gerekir. Korkular, endişeler, belirsizlikler vb. sık karşılaşılan kaygı örnekleridir. Bu yönüyle bakıldığında kaygı yönetiminin de önemi ortaya çıkmaktadır.

Stres  Yönetimi Eğitimi

Stresle baş etme konusunda farklı platformlarda eğitimler bulunabilir. Bununla birlikte çeşitli kişisel gelişim kitapları da stres yönetimi eğitimi konusunda yararlı olabilmektedir. Yazılı ve görsel medya da bu konuda çeşitli paylaşım ve haberlere konu olur. Ulusal kanallarda yayınlanan psikolog yorumları veya sosyal medyadaki kişisel gelişim içerikleri faydalı bilgiler sağlayabilir.

Stres yönetimiyle ilgili olarak paylaşılan hikayelerin doğruluğundan ziyade mesajına odaklanmak gerekir. Bu sayede içsel olarak daha güçlü bir egoya sahip olunabilir. Egosu güçlü bireylerin stres karşısında daha dik durabilme imkanı ortaya çıkar. Stres faktörlerini göz ardı etmek veya bunları bilinçaltına itmek psikologların önermediği yöntemler arasında yer alır.

Her bireyin bir şekilde kendini stres yönetimi konusunda geliştirmesi gerekir. Bilinçli bir birey, yaşadığı stresli olayları en iyi nasıl atlatacağı hakkında bilgi sahibidir. Ayrıca baş edemeyeceği stresli olayları da algılayabilir. Bu sayede hiç vakit kaybetmeden psikolojik danışmanlığa başvurulabilir. Bunun sonucunda ise psikolojik rahatsızlıklar baş göstermeden çözülmüş sayılır.

Stres Yönetimi Teknikleri

Sözü edilen stres yönetimi teknikleri, insanların daha sağlam bir psikolojik yapıya sahip olmasını sağlar. Her bireyde farklı yöntemler işe yarayabilir. Bu sebeple birini deneyip sonuç alınamadığında vazgeçmemek gerekir. Kişilik özellikleri, stresli olayın düzeyi, daha önceden getirilen stres düzeyi gibi etkenlere bağlı olarak başvurulması gereken teknikler de değişebilecektir. Bu kapsamda denenebilecek birkaç yöntem aşağıda belirtilmiştir.

Stres yönetimi alanında uygulanabilecek birkaç basit adım şöyle sıralanır:

 • Paylaşmak
 • Kabullenmek/İnkar etmemek
 • Nefes Egzersizleri
 • İlgi Alanları/Hobiler

Paylaşın: Özellikle duygu yüklü stresli durumlar için uygulanması gereken bir yöntemdir. Yaşanılan hislerin, olayların başkalarıyla paylaşılması gerekir. Elbette stres, paylaştıkça azalmayacaktır. Ancak bireyin egosu üzerinde yaptığı baskı ciddi oranda azalacaktır. Aynı stresli olay, artık kişinin psikolojisine daha az etki edecektir.

Kabullenin: Stresli olaylar karşısında sık yapılan bir hata bu durumu göz ardı etmektir. Bir sorun yokmuş gibi davranmak, psikologlar tarafından tehlikeli bulunur. Göz ardı edilen stres faktörleri zamanla birikerek psikolojik bozukluklara zemin hazırlar. Bu sebeple de bireyin yaşadığı stresli olayların farkında olması ve çözüme yönelik olarak çabalaması gerekir.

Nefes Egzersizleri Yapın: Stres, kalp ve solunum yolları üzerinde fiziksel etkileri de olabilen bir durumdur. Kan basıncının yükselmesi, terleme, nefes güçlüğü gibi belirtiler stres sebebiyle ortaya çıkabilir. Bu durumda bireyin yaşadığı stres daha da artabilir. Bunların önüne geçmek için nefes egzersizi yapmayı alışkanlık haline getirmek gerekir. Her gün, gün içerisinde kontrollü nefes alış veriş çalışmak fayda sağlar. Bu şekilde alışkanlık hale gelen egzersizler, stres anında da uygulanarak stresin getirdiği olumsuz etkiyi absorbe edebilir. Bunun için şu adımlar takip edilir.

 1. Ağzı kapatarak burundan derin nefes alın.
 2. Nefesi 1-2 saniye tutun.
 3. Burnu kapatarak ağızdan nefesi verin.
 4. Aynı işlemleri arka arkaya 8-10 kez tekrarlayın.
 5. Bu silsileyi gün içerisinde fırsat buldukça yapmaya çalışın.

İlgi Alanlarına Yönelin: İnsanların sevdiği şeylerle uğraşması stres üzerinde oldukça başarılı bir etkiye sahiptir. Stresleri hem göz ardı etmez, hem de çözüme yönelik iyi bir adım atabilirsiniz. Bunun için stres oluşturmayan herhangi bir ilgi alanına yönelmek mümkündür. En yaygın tercih edilen hobiler arasında:

 • Bahçe işleri
 • Yürüyüş, koşu
 • Sanatsal faaliyetler
 • Yoga, meditasyon
 • Rekabet içermeyen sportif faaliyetler (rekabet bir stres faktörü olabilir)

Bu gibi teknikler kullanılarak stres yönetimi konusunda oldukça büyük adımlar atılabilir. Elbette bunlara ek olarak psikolojik yardım alınmasının daha etkili bir çözüm sunacağı da bilinmelidir.

Her konuda olduğu gibi, psikolojik sağlık ve iyileşme süreçlerinde de uzman desteği almak büyük önem taşımaktadır.  Samsun psikolog ihtiyaçlarınızda, Manapsikolog olarak yanınızda olduğumuzu hatırlatmak isteriz.

Yaşamın getirdiği zorluklarla başa çıkmak, kendinizi daha iyi anlamak veya ilişkilerinizi güçlendirmek için profesyonel yardım almanın değerini küçümsemeyin. Samsun’da kaliteli ve anlayışlı psikolojik destek arayışınızda, deneyimli ekibimizle her zaman yanınızdayız. İyi bir dinleyici ve rehber arıyorsanız, Manapsikolog olarak sizlere destek olmak için buradayız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Hemen İletişime Geçin

Aklınıza takılan herhangi bir soru, ya da hizmet almak için hemen bizimle iletişime geçin!