Genel

Aşırı Stres Belirtileri

Her insanın stresi farklı yoğunluklarda yaşadığı bilinir. Buna bağlı olarak gösterilen stres tepkileri de farklılaşır. Çeşitli faktörlere bağlı olarak aynı olay karşısında farklı düzeylerde stres  yaşanır. Ayrıca aynı kişi aynı olaya farklı zamanlarda aynı tepkiyi vermeyebilir. Bunların tümü bireysel özellikler, zamanlama ve birikmiş stres düzeylerini ilgilendiren durumlardır. Bunlara ek olarak aşırı stres belirtileri genel olarak sıralanabilir. Yine de bireysel farklar olmakla birlikte insanların anlamlı bir çoğunluğunda benzer tepkiler görülmesi beklenir.

Bu kapsamda sık görülen belirtiler şöyle sıralanır:

 • El ve ayaklarda titreme
 • Baş ağrısı
 • Karın ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Kalp çarpıntısı
 • Terleme
 • Seğirme

Sayılan aşırı stres belirtileri incelendiğinde çoğunun fiziksel belirtiler olması dikkat çeker. Aşırı stres altında kalan insan egosu (zihni), bu durumla başa çıkabilmek için olmayan fiziksel hastalıklar ortaya çıkarabilir. Psikolojik mide bulantısı gibi rahatsızlıklar bu şekilde ortaya çıkar.

Çoğu insanda bu belirtiler tek başına görülmezler. Bazen birkaç belirti bir arada ortaya çıkabilir. Bu da tahmin edileceği üzere yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen bir durumdur. Aşırı stres karşısında etkili bir çözüme bireysel olarak ulaşılamayabilir. Her ne kadar bu belirtiler geçici de olsa psikolojik yardım alarak tekrar gelişmeleri önlenebilir. Bu sebeple de aşırı stres belirtileri karşısında psikolog desteği almaya sıcak bakmak gerekir.

Psikolojik Stres Belirtileri

Stresin aslında psikolojik bir olay olduğu bilinmektedir. Stres, yoğun olduğunda fiziksel belirtilere dönüşebilir. Bununla birlikte zihinsel etkileri de azımsanmayacak düzeydedir. İnsanların çoğunda benzer şekilde gelişen psikolojik stres belirtileri:

 • Sürekli baş ağrısı
 • Dikkatini toplayamama
 • Karar verirken zorlanma, kararsız kalma
 • Uykusuzluk
 • Olumsuz duygulu rüyalar
 • Cinsel bozukluklar
 • Sürekli yorgunluk hissi
 • Enerji ve motivasyon kayıpları
 • İştah değişimleri

olarak sıralanabilmektedir. Belirtilerin yaptığı etkiler incelendiğinde günlük hayata nasıl etki ettiği de az çok anlaşılabilir.

Tüm bu nedenlerden dolayı fiziksel, duygusal veya psikolojik stres belirtileri karşısında profesyonel yardıma başvurulmalıdır. Özellikle de stresin, pek çok psikolojik ve fiziksel hastalığın tetikleyicisi olduğu unutulmamalıdır. Bundan dolayı da her insan için stres, çözülmesi gereken bir sorunu temsil eder.

Aşırı stresin neden oldu yaygın problemler arasında anksiyete, kalp hastalıkları, diyabet, tansiyon vb. hastalıklar bulunabilir. Buna karşılık olarak geliştirilecek olan stres yönetimi sayesinde bireysel olarak bu tip hastalıkların önlenmesi mümkün hale gelir. Psikologlar tarafından kişiye özel olarak geliştirilen stresle başa çıkma teknikleri, bu anlamda büyük öneme sahiptir.

Her insanın başına her gün stresli olaylar gelebileceği bilinmelidir. Hayatın normal akışı içinde stres, oldukça sıradan bir hale gelmiştir. Önemli olan bu stresle baş edebilmektir. Baş edilemediğinde ise profesyonel desteğe başvurmayı tercih etmek gerekir. Bu sayede aşırı stres belirtileri görülmesi halinde başka bir problem ortaya çıkmadan çözüm yolları aranabilir.

Her konuda olduğu gibi, psikolojik sağlık ve iyileşme süreçlerinde de uzman desteği almak büyük önem taşımaktadır.  Samsun psikolog ihtiyaçlarınızda, Manapsikolog olarak yanınızda olduğumuzu hatırlatmak isteriz.

Yaşamın getirdiği zorluklarla başa çıkmak, kendinizi daha iyi anlamak veya ilişkilerinizi güçlendirmek için profesyonel yardım almanın değerini küçümsemeyin. Samsun’da kaliteli ve anlayışlı psikolojik destek arayışınızda, deneyimli ekibimizle her zaman yanınızdayız. İyi bir dinleyici ve rehber arıyorsanız, Manapsikolog olarak sizlere destek olmak için buradayız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Hemen İletişime Geçin

Aklınıza takılan herhangi bir soru, ya da hizmet almak için hemen bizimle iletişime geçin!